İlk Oyuncaklarımız

Resim71

İlk defa bebek sahibi olan ebeveynleri, mutluluğun dışında bazı endişelerde bekler. Çoğu zaman kucağımıza almaya bile çekinirken, bebeğimizi yıkamak, doyurmak, ağladığında ne yapacağımızı bilememek bizi kaygılandırır. Özellikle de nedensiz ağlamaları sizi kahreder. Emir daha 20-25 günlükken bir anda ağlamaya başlamıştı ve 5 dakika kadar evde bir baştan bir başa susturmak için istemsiz olarak koştuğumu eşim sonradan bana anlatmıştı 🙂 Bunun gibi durumlarda serinkanlı olmak gerçekten çok önemli. Bir anda aklım başıma geldi, telefondaki uygulamadan uçak sesi açtım ve gece lambasının yandığı odaya götürdüm, Emir bir anda sesi dinlemeye başlayarak ağlamasını bitirdi. İnanamadım, işe yaradı! İşte tıpkı bunun gibi kendimizi çaresiz hissettiğimiz durumlarda, bazen biraz dinlenmek istediğimizde, bazen bebeğimizle etkili iletişim kurabilmek adına ve en önemlisi bebeklerimizin gelişimlerini desteklemek için bazı yardımcılara ihtiyaç duyarız. Bu nedenle sonraki yazılarımda  sizlere yardımcı olacağını düşündüğüm bana yardımcı olan oyuncaklardan bahsedeceğim.

Keyfili okumalar!

 1. Oyun halısı

Emir henüz 2 aylık bile değilken gittiğimiz anne-bebek fuarından oyun halısı aldık. Eve geldiğimizde heyecanla halıyı kurduk ve Emir’i üzerine yerleştirdik, tabi ki bizim istediğimiz görüntü oluşmadı 🙂  Emir tam anlamıyla halıda oynamaya 3 ay civarında başladı ve halıyı çok sevdi, tabi o sevdiği için biz daha çok sevdik.

Oyun halılarının özelliğinden bahsedecek olursam;

Oyun halıları içindeki farklı oyuncaklar ve çıngıraklar sayesinde bebeklerin el-göz koordinasyonu kurmalarına yardımcı oluyor, yetişkin müdahalesi olmadan oyuncaklarla birebir oynayabiliyorlar. Belli bir müddet sonra oyuncaklara alıştıklarından ben arada farklı oyuncaklar asıp eskileri çıkartarak ilgisini devam ettirdim. Emir yaklaşık 7. ay sonuna kadar halıda oynamaya devam etti. Bebeğinize tek başınıza bakıyorsanız eğer oyun halısı tamda sizin için. 🙂

Resim71

2. Sesli ve Dokunumlu Oyuncaklar

Bebek oyuncağı dediğimizde akla ilk gelen oyuncak çıngıraktır. Çıngıraklar bebekleri eğlendirmenin yanında gelişimlerine de destek olurlar. Çıngıraklar çeşitli şekilleri, renkli yapıları, çeşitli sesleri ve farklı dokuları ile bebeğinizin dokunma, görme ve işitme duyularının gelişmesini destekleyen ilk oyuncaklarıdır. Ayrıca bebek pusetine takabilmeniz için ucu kancalı olan çıngıraklarda son dönemde epeyce üretilmiştir.

Bebeğiniz bu ilk zamanlarda her şeyi ağzıyla tanımak isteyeceğinden ötürü sağlıklı materyallerden üretildiğine emin olduğunuz, kimyasal boya içermeyen, yumuşak ve canlı renkli çıngıraklar seçmelisiniz. Bizim Emir için aldığımız çıngıraklar çok işe yaradı, resimlerini paylaşıyorum 🙂

3. Dönence

Bebek dönencesinin asıl amacı henüz gelişmekte olan bebeğimizin görme yeteneğini geliştirmesidir. Bebekler ilk olarak siyah/beyaz görürler, 40 günden sonra renkleri görmeye başlarlar. Bundan dolayı alacağınız dönencenin canlı renklerden oluşmasına ve müzikli olmasına dikkat edin. Sesli, melodili bir dönence bebeğinizi sakinleştirir ve dinlendirir.

Dönence neden alınmalı?

Çünkü bebeğiniz dönencenin altında görsel ve işitsel uyaranla vakit geçirirken siz biraz dinlenebilirsiniz. Ayrıca melodiyle birlikte kollarını bacaklarını hareket ettiren bebeğinizin gaz sancıları azalır, yok olur.

Bizim Emir için seçtiğimiz dönence pilli ve manuel bir dönenceydi, ben çok memnun kaldım. Dönenceyi 8. aydan sonra kaldırdığımda ortasındaki mekanizmayı dönenceden çıkartıp müzik kutusu olacak şekilde Emir’in oyuncakları arasına ekledim. 6 değişik müzik kategorisi ve 18 değişik melodisi var.  Caz, Dünya, Doğa, Klasik, Ninni, Beyaz Ses. İki hoparlörünün olması kaliteli müzik keyfi sunuyor. 40 dakika kendini tekrar etmeyen kesintisiz müzik avantajı zaten fazlasıyla yetiyor. Ayrıca gece ışığının olması da kullanım kolaylığı sağlıyor. Dönencemizin şimdiki görevi ise müzik kutusu olmak 🙂

Resim78 Resim79

 

4. Ev tipi Ana Kucağı

Kucağa alışmış bebeğinizi ancak böyle bir ürün ile mutlu edebilirsiniz. Biz 5. aydan itibaren kullanmaya başladık. Ben mutfaktaki işlerimi hallederken Emir ana kucağında yanımda olduğundan hem beni görebiliyor hem de gayet keyif alarak güvenli bir şekilde ana kucağında oturuyordu. Ayrıca ona kitap okurken de çok işime yaradı. Sanırım 9. Ay sonuna kadar bu ürünü kullanabileceğim.

Resim81 Resim80

6. Diş kaşıyıcı

Tüm bebeklerin diş çıkarma döneminde damakları şiddetli bir biçimde kaşındığı için, bebekler ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürerek damaklarını kaşırlar. Bu durumda birçok mikrobun ağız yoluyla vücuda girmesine ve enfeksiyon hastalıklarına neden olur. Bu nedenle çocuğun eline verdiğimiz tüm oyuncaklarını ağzına götürdüğünü unutmadan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte olanları seçmeliyiz. Bizim en çok memnun kaldığımız ürün Sophie The Giraffe Diş kaşıyıcı oldu.

Tercih sebebimiz,

%100 doğal kauçuk ve gıda boyasından üretilmiş olması

Bebek tarafından kolayca kavranarak tutuş kolaylığının olması

Baş ve ayak kısımları diş etlerini oldukça rahatlaması

Yumuşak dokunuşunun duygusal gelişimine etkisi

Resim82

6. Kitaplar

Bebekler ilk aylarda siyah-beyaz gördüklerinden ötürü renkleri algılayamazlar. O nedenle biz Emir’e siyah beyaz bebek kartları ve kitapları alarak kitap eğitimine başladık 🙂 Daha sonraki aylarda da yumuşak kumaş ve kalın kartondan yapılmış üzerinde sadece resim olan kitapları tercih ettik.

Bu kitapları nasıl okuyacağız?

İlk aşamada ben kitap okumaya başladığımda Emir küçük olduğundan kucağıma, sırtı göğsüme değecek şekilde alıp kart ve kitapları yaklaşık 20 cm mesafeden gösterdim. Her gösterdiğim kart için resimdeki figürle ilgili küçük bir hikaye anlattım. Örneğin kartın üzerinde köpek varsa, köpek hav hav der, kuyruğunu sallar, dört tane ayağı vardır, insanların dostudur gibi..

İkinci aşamada ise artık kucağımdayken çok fazla hareketli olduğundan kitap okumam zorlaştığından ötürü anakucağı devreye girdi. Emir anakucağında otururken bende karşısına geçip kitabı onunda tutmasını sağlayarak aynı şekilde okumaya devam ettim. Dikkati dağıldığında da hemen farklı bir sayfaya geçerek dikkatini toparlamaya çalıştım.

Resim84 Resim85

7. Plastik Su Şişesi

Bazen çözüm çok yakınımızdadır 🙂 Bebeklerin çok sevdiği bir diğer oyalanma aracı bildiğimiz plastik su şişesidir. Ben bunu Emirle alışverişe gittiğimde oyuncaklarla oynamak istemediğinde farkettim. Tesadüfen eline verdiğim plastik şişeyi sıkarak bükerek ses çıkartmak, ağzına sokmak çok hoşuna gitti 🙂 Meğer bir çok anne plastik şişeyi kullanıyormuşta benim haberim yokmuş. Ben de sizlere iletmiş olayım 🙂

Resim86

Umarım bilgiler yararlı olmuştur.

Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir