Alışveriş Manifestosu

aliveris_manifestosu

Emir henüz çok küçük olduğundan dolayı onunla alışveriş merkezlerine çok zorunlu olmadıkça gitmeyi tercih etmiyorum, ancak Emir’le alışveriş merkezine gittiğim bir gün ben mağazada almam gereken ürünü ararken, bebek arabasında oturan ve sakince etrafı izleyen oğlumla mağazadaki diğer müşteriler konuşmaya başladı. “Ay sen ne tatlı bir bebeksin, seni yerim, yanakları güzel, annesi çok sıkılmış bu” gibi söylemlerle Emir’e sevgi gösterisinde bulundular. Oradan çıktık başka bir mağazada bu sefer yanaklarını okşayıp yine benzer söylemlerle kendilerine göre sevgi gösterisinde bulundular.

Şimdi bebek sevmek güzeldir, olumlu cümlelerle sevmek daha da güzeldir ancak lütfen benim çocuğumu böyle sevmeyin demek geliyor içimden. Çünkü Emir hayatında ilk defa gördüğü yüzlerin kendisine dokunmasından ötürü huzursuz oldu ve ağladı zaten benim için zor olan alışveriş daha da zor bir hal aldı. Başkalarının çocuklarına izinsiz dokunarak, bu kadar rahat sevmek de işin ayrı bir tarafı! Sürekli küçük çocuklarla birlikte olan ben bile sözel olarak çocuklara sevgimi dile getirmenin dışında hiçbir zaman fiziksel olarak izinsiz çocuklarla temasta bulunmuyorum. Çünkü çocuklar karşı koymayı bilmezler, zorla sıkıp sarılmak, öpmek çocuğa kendini kötü hissettirebilir.

Lütfen bu konuda daha hassas olalım. Eve geldiğimde elimi yıkamadan Emir’i kucağıma bile almayan ben, çocuğumun yanaklarına hiç tanımadığım birisinin dokunmasını istemiyorum!

İlla sevecekseniz gözlerinizle, içinizden maşallah diyerek sevin 😉

Sevgiyle kalın.

Eğitimci anne

Şeyda Yücel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir