11 Aylık Bebek

11ay

Bebeğiniz bu ayda, sizinle top oynayabilir. Her yaptığınızı taklit eder ve artık günlük işler de bunun bir parçası olur. Oyuncaklarını rafına koyar ve toplamaya çalışır. Kesin komutları algılar ve yapmaması gerekenleri anlar. Sevdiği oyuncağı elinden alındığında itiraz eder. Sizinle birlikte kitaba bakar, resimlere bakmaktan hoşlanır. Taklit yoluyla öğrenir. Televizyonun uzaktan kumandasını kullanarak açıyormuş gibi yapabilir. Ters çevrilmiş bir kabın içindeki oyuncağı bulur. Sakla bul tarzı oyunlardan hoşlanır. İstediği bir şeyi işaret parmağıyla gösterebilir.  Yardım ettiğinizde bardaktan su içebilir. Resimli kitaplar ilgisini çeker.

 

11 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Ona takıp çıkarabileceği oyuncaklar verin. Günlük hayattaki eşyalar ilgisini çeker. Şişeler, kırılmayacak kavanozlar ve kapaklarıyla oyun oynayabilirsiniz. Bu, becerisini geliştirirken, günlük hayatı öğrenmesine de yardım eder. Büyük, resimli ve hareketli kitaplar alın. Resimler ilgisini çeker, ona “Kedi nerede? Evet, buradaymış. Peki ya top?” gibi sorular sorarak kitabı birlikte inceleyin. Gün içindeki aktivitelerinize kitap okumayı da ekleyin.
Çok hareketli çocuklar bile annenin veya babanın kucağında oturup kitap okunması için zaman ayırabilirler. Çoğu zaman onların kitap okuma yöntemi sayfaları çevirme, resimleri işaret etme, sayfa kenarlarını kıvırarak katlama, parmağını deliklere sokma ve hatta kitabı ısırma şeklinde olabilir. Siz sabırla okumaya devam edin. Onun ileride kitapları sevmesi için bu ilk adımlarınız çok değerlidir.

Kitaplara tüm ilgisinin sadece birkaç dakika sürmesi onun bu tecrübeden faydalanmadığını göstermez. Onun ilgisini yoğunlaştırma süresi şimdilik bu kadardır, zamanla daha sakin ve daha uzun süre dinleyecektir.

Büyük ihtimalle o ilgisini çeken bazı masallardan hoşlanacak ve sizin defalarca okumanızı isteyebilir. Bir kelimeyi işaret eder veya bir sayfada durursa kelimeleri yavaş yavaş söyleyin. Kitap okumak hem dil yeteneğini ve kavrama kabiliyetini geliştirir hem de kitap sevgisi kazandırır.

11. Ayda Bebeğiniz Neler Yapar ?

* Kendi başına su içebilir.
* Sizin bir elinizi tutarak yürüyebilir.
* Anne ve baba kelimeleri haricinden farklı kelimeler de söyleyebilir.
* Bebeğiniz bu aya geldiğinde birlikte oyunlar oynayabilirsiniz, karşılıklı oyun oynama teknikleri gelişir. En sevdiği oyun karşılıklı top yuvarlama olabilir.
* Bebeğiniz artık tek başına dolaşan bir birey haline gelmiştir ve zarar görmemesi için tedbirler almanız gereklidir.
* Verdiğiniz görevleri anlar.
* Size cevap verebilir.
* Sevdiği oyuncakları gösterir.
* Bir ya da 2 kelime söyleyebilir.
* Yetişkinlerin çıkardığı sesleri adeta bir papağan gibi tekrarlar, ancak konuşması henüz akıcı kıvamda değildir. Her söylediği anlaşılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir