1 Aylık Bebek

1ay

Bu ay bebeğiniz; yaklaşık 15-30 cm mesafeyi görür. Uzaktaki kişi ve cisimler onun için hala bulanıktır. Ortalama 17-20 saat uyur, 2-3 saatini uyanık ve sakin geçirir. Uyanık kaldığı süre zamanla artacaktır. Yakınındaki yüzlere bakar ve kısa bir süre ilgilenir. Hareket eden cisimleri gözleri ile kısa mesafeden takip edebilir. Yerinin değiştirildiğini fark eder. Sıcaklık değişiminden rahatsız olur.

1 Aylık Bebek Emzirme ve Uyku Düzeni

Kucağa alındığında susar. Annesinin kokusunu ve sesini tanır. Emme dürtüsü ile beslenir. Emme refleksi çok güçlüdür. Göğse konulduğunda, annesinin memesini bulur ve emmeye başlar. Başını kontrol edemez. Yüzükoyun yatırıldığında kafasını kaldırmaya çalışır.

Bütün gereksinimlerini ağlayarak ifade eder. Beslenme ve uyku düzeni oluşmaya başlar. İhtiyaçları düzenli olarak ve zamanında giderilirse, kendini daha mutlu hisseder ve dünyaya uyum sağlaması daha kolay olur.

Bebeğiniz sevginizi hissediyor ve ilginize ihtiyaç duyuyor. Kucağınıza aldığınız için şımaracağını düşünmeyin. Onu sık sık kucağınıza alın. Dokunulmaya karşı hassastır ve çok sever. Kucağa alınmak, okşanmak ve sevginizi söylemek onun güven duygusunun gelişmesini sağlar. Kucağa alınan bebek doğumun ardından birkaç hafta içinde bakışlarını yüze odaklamayı başarır. Uyurken istemsiz refleksleriyle kendini uyandırabilir. Onu hafifçe, kundak yapmadan, gevşek bir şekilde sarabilirsiniz. Onunla konuşmanız ve şarkı söylemeniz sakinleşmesini sağlar. Beş duyusu her gün biraz daha gelişiyor. Gülümseyen yüzler, hoş sesler ilgisini çeker.

1. Ayda Bebeğiniz Neler Yapar ?

* Ellerini yumruk şeklinde sıkarak ağzına doğru götürür.
* Ağzını açar ve meme başını arar.
* Emme ve yutkunma hareketleri yapar.
* Sizin parmağınızı emer.
* Uyanık olduğu zamanlarda sizin suratınıza bakar ve sesinizi dinler.
* Sırt üzeri yatarken, yan dönmeye çalışır.
* Aç, huzursuz ve sıkıntılı zamanlarında ağlayarak sizinle iletişim kurmaya çalışır.
* Günün büyük bir çoğunluğunu uykuda geçirir, 2-3 saat aralıklarla uyanır ve beslenir.
* Yüzü koyun yatırdığınızda başını titreterek kaldırmayı başarır. (Kısa süre)
* Avcuna konulan parmağı sıkıca kavrar.
* Çıngırak veya sesli materyallere ilgi duyar, tepkimelerde bulunur.
* Bakışlarını yakınında bulunan kişi üzerine odaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir